NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » JEZYK ANGIELSKI » ANTROPOLOGIA 20.10.207 [W]

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Antropologia 20.10.207 [W]

Antropologia
  
Administrator
23.10.2007 10:25:17
poziom 1

Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 39 #18909
Od: 2007-10-4
PALEOLIT (ok. 40 tys. - ok. 12 tys. lat p.n.e.)
W paleolicie górnym pojawiły się neoantropy (Homo sapiens fossilis) odpowiadające zarówno pod względem budowy fizycznej, jak i potencjalnych możliwości umysłowych człowiekowi współczesnemu.
Nastąpił wówczas gwałtowny rozwój technik krzemieniarskich, rozkwitł przemysł rogowy i kościany, rozpoczęto stosowanie wyszukanych strategii myśliwskich i nowych form budownictwa mieszkalnego. Powstała sztuka, plastyka figuralna, zdobnictwo i ornamentacja na narzędziach.
Epoka ta trwała w trakcie zlodowacenia obejmującego cala północną euroazje i Amerykę północna
Zycie codzienne
- polowanie na ssaki pleistocenskie
- mniejsza zwierzyna
Górny Paleolit obejmował cala ziemie i dzięki temu największe dokonania w tym okresie miały miejsce na półkoli północnej na terenach graniczacych z lądolodem
KULTURA GORNEGO PALIOLITU
Podstawowa forma społeczną była samodzielna i samowystarczalne gromady myśliwskie prowadzące koczowniczy tryb życia. Takie gromady już wtedy posiadały zaawansowane narzędzia z drewna kości metalu. Posiadano także bogata kulturę duchowa
Opisywane obrazy
a. Byki z lascous
b. obrazy naskalne z attaminx
c. Bizon z Lascaux
d. Wenus z willendorfu

NEOLIT
końcowy okres epoki kamienia (poprzedzający epokę miedzi). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano "rewolucją neolityczną". W neolicie rozwijają się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów. Nazwa epoki wprowadzona przez Johna Lubbocka w 1865 roku.
Neolit najwcześniej rozpoczął się w Lewancie na początku IX tysiąclecia p.n.e. Później około 8 tys. lat p.n.e. W Anatolii i Mezopotamii, 7 500 lat p.n.e. w Chinach, 7 tys. p.n.e. W Pakistanie i Europie południowo-wschodniej, 6 200 lat p.n.e. W Dolinie Gangesu, 5 500 lat p.n.e. W Europie Środkowej, 4 500 lat p.n.e. W Europie Północnej. W Ameryce Środkowej rolnictwo i osiadły tryb życia rozpoczął się 4 500 lat p.n.e., Jednak nazywa się ten okres przedklasycznym.
W neolicie zaczęto uprawiać takie rośliny jak: pszenica, proso, jęczmień, groch, soczewica i żyto w oparciu o gospodarkę żarowo-kopieniaczej (zobacz rolnictwo). Pod koniec neolitu następuje wprowadzenie orki sprzężajnej. Początkowo hodowla ograniczała się do kóz i owiec, ale około 7 000 lat p.n.e. Udomowiono krowy i świnie, pojawiły się stałe osady i ceramika.
Człowiek wynalazł ceramikę, choć Np. w Japonii używano jej już w mezolicie. Powstają naczynia, misy, figurki, garnki itp. Zaczynają się rozwijać nowe technologie: tkactwo, górnictwo krzemienia, dalekosiężna wymiana różnorodnych surowców.
Rozwijają się kulty religijne - prawdopodobnie kult Wielkiej Matki jako bóstwa płodności (figurki kobiece) i kult słońca (toporki, motywy krzyża wpisanego w koło). Zobacz na ten temat także: religie prehistoryczne. W tym okresie powstaje także monumentalna budowla w Stonehenge.
Od ok. 4500 p.n.e. Rozwija się kultura megalityczna w Europie (zobacz: megalit). Powstają rozległe osiedla (w Polsce o powierzchni 6-12 ha), niekiedy o charakterze obronnym.
Do ważniejszych kultur tego okresu zalicza się kulturę badaryjską i kulturę Halaf.
Irokezi, Pueblo, Majowie, Maorysi są przykładami ludów używających w czasach nowożytnych narzędzi kamiennych

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » JEZYK ANGIELSKI » ANTROPOLOGIA 20.10.207 [W]

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny