Więź Społeczna notatki
WIĘŹ SPOŁECZNA


Spróbujmy teraz podsumować to, co powiedzieliśmy w niniejszym rozdziale o poszczególnych elementach więzi, rozpatrywanych osobno, tak jak preparaty tkan¬ki. Widzieliśmy więc, jak na podstawach przyrodniczych powstaje życie społeczne, kiedy ludzie, dążąc do zaspokajania swoich potrzeb, rozpoczynają* produkcję dóbr, wchodzą w różne styczności, .wzajemne oddzia¬ływania i stosunki. Ich postępowania i dążenia są uło¬żone wgramy "^kultury, która ustala dla nich systemy wartości i norm. W ten sposób stosunki między jedno¬stkami, między grupami zostają uregulowane, a układ instytucji jest tym układem materialno-społecznym, w którym subiektywne dążenia zostają ujęte i pokierowane. System kontroli i czujności „wykrywa i sy¬gnalizuje" zachowania odchylające się od normy i po¬zwala instytucjom, dysponującym sankcjami różnego rodzaju zapobiec szkodom wynikającym z utrzymywa¬nia się tych zachowań przez czas dłuższy. W ten spo¬sób wszystkie elementy więzi tworzą układ funkcjo¬nalny, który nazwaliśmy organizacją społeczną. Zape¬wnia ona porządek społeczny, czyli zrównoważony przebieg procesów życiowych ważnych dla utrzymania się i rozwoju zbiorowości.
Możemy więc określić więź społeczna jako zorgani¬zowany system stosunków, instytucji, środków kontroli społecznej, skupiający jednostki, podgrupy' i inne ele¬menty składowe zbiorowości w całość zdolną do trwania i rozwoju. Każda zbiorowość jeżeli ma trwać,
istnieć i rozwijać się, musi posiadać więź powodującą jej wewnętrzną spójność, zapewniającą zaspokajanie potrzeb indywidualnych i zbiorowych, lojalność człon¬ków wobec całości, przeciwstawianie się innym zbiorowościom lub współpracę z nimi, słowem, każda zbioro¬wość musi być wewnętrznie zorganizowana i uporząd¬kowana.
Aby więc scharakteryzować jakąś zbiorowość, nie wystarcza opisać jej części składowe, cechy jej człon¬ków, charakter jej struktury. Trzeba przede wszystkim opisać rodzaj jej więzi Inna jest więź w grupie studenckiej, inna w mieście, inna w państwie, jeszcze inna w stowarzyszeniu religijnym. Te różnice w rodza¬jach więzi i ich funkcjonowaniu będziemy mogli po¬kazać dopiero po omówieniu podstawowych cech zbio¬rowości społecznych.



  PRZEJDŹ NA FORUM